Jdi na obsah Jdi na menu
 


GOTIKA (1150 - 1500)

Pojem "gotický" vznikl v renesanci jako hanlivé označení pro výtvory barbarů. Teprve romantismus začal oceňovat gotickou kulturu a umění jako projev ryzí duchovnosti, i když návrat ke gotice, jako dekorativnímu systému se projevil již v barokní architektuře (barokní gotika).

Gotické malířství zaujímá přibližně 13. a 14. století, nastupuje o něco později než architektura a v různých zemích v různé době. Ve střední Evropě například dlouho přežívá románský sloh a s prvními projevy gotiky se v českém malířství setkáváme až na počátku 14. století.

GOTHIC STYLE (2003)

Co je to "gothic style" ve 21.století, kdy mžouráme do plochých monitorů, nosíme po kapsách přehrávače MP3 a každé osmileté dítě má vlastní mobilní telefon? Je gotika skutečná a nebo jde pouze o životní styl menšiny intelektuálů? Nebo lidí, kteří na sebe chtějí upoutat pozornost a tak se oblékají do extravagantních modelů. Dívky nosí děravé punčochy na podvazcích, vysoké těžké boty, stříbrné spony v pracně vymodelovaném účesu. Pas mají uvězněný v krajkovém korzetu a po jemných ručkách si nechávají plazit černé silonové rukavičky. Je to jen výkřik ze tmy a nebo něco víc? Co znamená a prezentuje "gothic styl"? Kdo jsou gotici?

Toto je asi nejtěžší otázka, pro nejednoho člověka a to dokonce i pro samotné gotiky. Kolikrát jsem spatřil na internetové diskusi hlouček vyznavačů "gothic stylu", jak se snaží najít definici gotiky a gotického stylu.

Někdo si myslí, že "gothic style" je postavený především na určitém způsobu vnímání okolního světa. Zástupci "gothic style" se považují za něco, co nezapadá do dnešní doby. Je to revolta vkusu? Je to revolta hlubšího vnímání světa? Je to duševní poloha? Je to odloučení od normálu? Co je to normál? Stejně složitá otázka, jako "Co je to gothic?".

HISTORIE "GOTHIC STYLE"

Moderní "gothic style" vznikl na začátku 80.let jako část punkové subkultury (která byla sama o sobě odmítnutím většiny společenských hodnot). Pojem "gothic" poprvé použil manažér skupiny Joy Division - Anthony H.Wilson. Další podporou pro "gothic style" byli filmy a hudba. Například film "Vrána" pomohl hodně prosadit tento temný a depresivní životní styl. Časem vzniklo velké množství dalších zajímavých gotických filmů a množství gotických kapel, např.(CRADLE OF FILTH, MORTIIS, MY DYING BRIDE, THEATRE OF TRAGEDY………..) Od 80.let se "gothic style" příliš nezměnil, přibylo pár hudebních těles a obohatila se i móda. Přibylo více latexu a obojků na krku. "Gothic style" je často svázán s fetišismem, guma, latex, velmi odvážné a erotické oblečení. Potlačení pohlavnosti, (muži v sukních, korzetech a s nalakovanými nehty - ženy v těsných kožených kalhotech a ověšené řetězy. V každém městě se snad dnes najde skupinka gotiků.
"Gothic is live!"

"Co je to gothic?"
Gothic ve své zjednodušené formě je subkultura. Skupina lidí, kteří se cítí dobře ve společnosti podobně orientovaných lidí. Neexistuje však žádná specifická věc, která definuje čím se člověk stává gotikem. Snad jen oblibou "mnohdy závislostí" na černém "temném" oblečení. Lidé v gotické scéně mají odlišné názory na hudbu, jsou různého náboženství, mají rozličná zaměstnání, zájmy a módní vkus. Ale přesto je cosi spojuje. Někteří jsou melancholičtí, citliví a křehcí. Jiní mohou být arogantní, přímočaří a tvrdí ve svých názorech a přesvědčení. Avšak čemu vlastně věří a co vyznávají? Někteří lpí na své temné image, jiní se prostě jen dobře baví.

"Proč jsou lidé gothic?"
Většina gotiků se stává gotiky, protože se cítí být "nebo skutečně jsou" odlišní od ostatních. Chtějí žít podle svého vlastního rozhodnutí a mnohdy se nemohou zařadit do "normální" společnosti. Gotici mají svobodnou mysl a neakceptují morální pravidla "stádní" společnosti. Gotici však rádi naslouchají ostatním a potom si vytvářejí vlastní názor. Gotici se také především, proto, že nejsou právě nejsnadněji přijímáni okolím, pro svůj styl oblékání a projevu, rádi shlukují do skupin - "gothic párty". Tato síla, vyplývající ze shromažďování podobně smýšlejících osobností, má dobrý efekt pro obě strany, pro individualitu gotiků i okolní společnost. Mezi gotiky panuje velice přátelská atmosféra, protože jsou jeden druhému oporou a necítí se vedle podobně zaměřených jedinců, tolik odsunutí od společnosti. Utvářejí si tak vlastní menšinovou společnost gotiků.

"Gothic pověry?"
V současnosti existuje mnoho podob "gothic style" a mnoho pověr gotikům přisuzovaným. Vypadá to tak, že každý gotik si vysvětluje pojem "gothic" podle svého a společnost si vysvětluje "gothic styl", také podle svého. Kolik gotiků tolik definicí "gothic style". Kolik lidí tolik názorů. Někdo tvrdí, že se gotici podobají svým stylem oblékání. Jiní tvrdí, že "gothic style" drží pohromadě hudební styl, který gotici poslouchají. Jeden tvrdí, že gotici jsou satanisté, druhý, že jde jen o exhibicionisty a pozéry. Avšak všechny tyhle pověry jsou naprosto neplatné. Jeden gotik se Vám může utlouct po hudební skupině 13.století a druhý se jde při produkci této hudby raději vyzvracet.

"Jaký druh lidí je nejčastěji v "gothic style"?
Není žádné spojitosti ani podobnosti v tom, kdo se stane gotikem. V "gothic style" najdete vysokoškoláky, doktory a právníky, techniky a montéry, podnikatele i prodavače, číšníky i elektrotechniky. Také věk nehraje v "gothic style" žádnou roli. Potkal jsem mladé gotiky jenž ráno vstávají do školy i dospělé ženy a muže, kteří postávají ve svých černých róbách u baru se sklenkou vína v ruce a naslouchají temnému soundu na "gothic party".

TOPlist

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

-

-

-

-

-

-

.

.

.

.

TOPlist
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek 

.

silver

darklook

gothicgirl

ruka

leh

...pozor, ma také trny!

Co se asi nad tou růží stalo?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

TOPlist

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

-

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

web

(wřísskot, 12. 7. 2009 10:25)

michayl.webovastranka.cz

sdílim tvůj názor...

(wicked-angel@seznam.cz, 30. 10. 2008 16:06)

dwa roky jsem byla zaswecena do tohodle stylu- jinou barwu nez cernou jsem na sebe nevzala hudba jako Cradle ofFilth a podobné no uplná posedlost... cítila jsem se jako nekdo uplne jiny byla jsem se sebou desne spokojena ze mam svůj názor a nikdo mě nedokáže ovlivnit... ale bohuzel prisla doba kdy jsem zacala pochybovat sama o sobe uzavírat se do sebe ..Časte deprese porad jsem uvazovala nad tim ze se zabiju abych konecne nemusela žit v tomhle chaotickem swete plnem nenawisti doufala jsem ze kdyz skoncim se zivotem budu konecne stastna nekde jinde... Jednoho dne kdy jsem uz stala na kraji nasi mistní stezky a uvazovala ze skocim ,se mi pred ocima zatmelo a spadla jsem.. myslela jsem ze uz jsem mrtva ale spadla jsem smerem na druhou stranu .. newim co to bylo ale vim ze se mi v tu chvili můj život prehral v hlawe a ja si uvedomila ze smrt neni řešením že jestli chci aby byl swet lepsi tk se o to musim snazit taky.... A myslim si ze tohle je udel hlawne Goth ukazat lidem že nemají odsuzovat a ublizovat jeden druhemu.. Jsme jiní ale jsme ti kterí mají prinaset swetlo do života jinych... To je můj nazor

ta čeština

(reakce na "jednoho z nich", 23. 1. 2008 16:49)

Nauč se správně česky a pak tu mektej něco o tom jak seš povýšený a podobné pitominky.

zase nevidim žádný z těch obrázků

(drapyna, 14. 6. 2007 5:59)

jakto že se tu furt píše nepovolené uýití serveru?

nenamahejte se se ctenim:D...AWE SATANS

(Blackmare, 14. 4. 2007 23:22)

za1.neobjewuji se mi obrazky:´((
za2."jeden z nich"bude asi nake malle decko co si na neco hraje a asi ho to bawi..budiz
a za3.gothic je neco magickeho,nadherneho proste zwlastniho a fascinuje me to...trochu to hraju na imidž priznawam:-Pprotoze ten styl oblekani se mi libi....a jinac ja sem jedna z tech zrejme "gothicek satanistek"coz me wede k
bodu4.=)chci aby co nejwic lidi wedelo ze satanismus w jadru neni nic strasneho...lidi si pod tím predstawuji kdowi co...prectete si satanskou bibli fact doporucuju;)
mno asi budu koncit at tu nezabiram moc mista:D AWE lidi........

je to věc myšlení a psychické vyspělosti

(AngelOfDeath, 11. 2. 2007 10:54)

Něco co sem zde přečetla pravda je,ale ne všechno...Taky jsou "gothici",kterým jde pouze o to být drsní svým stylem oblékání a dělá jim dobře když se po nich lidé otáčejí a vlastně jde o takovou modní přehlídku...i s takovými sem se setkala,ale to je ubohost a lidi beznázoru..Nevím proč lidé odmítají nás co chodíme v černém apod..A taky jsem alergická na názory,že každý kdo je v černém je satanista..to je blbost,tohle dělají jenom lidi co o tom nic nevědí!

Drayza

(IF...nic vic..., 2. 2. 2007 17:38)

Ty jo! to jsi řekl fakt dobře...wow...

kam se poděly obrázky???

(IF...nic vic..., 2. 2. 2007 17:36)

nevidí obrázky 8((((

Reakce na "jednoho z nich"

(Drayza, 24. 1. 2007 15:51)

Slivo... nevím, co si pod pojmen "goth" představuješ, ale rozhodně se goth nerovná satanista bo co. Já sem goth a pokud jsi goth i ty, měl bys vědět, že MY jmse tolerantní a nebuzerujeme jiné jenom proto, že mají jiný názor.. jistě, ať si ho nechaj, ale mají na něj taky právo. Goth je hlavně o toleranci, vyjádření svých myšlenek a né o pozérství. Nikdo není obyčejný... a nemyslím si, že všechno je jenom v image.

jsem jeden znich

(sliva, 15. 1. 2007 21:55)

Jsem jeden z nich a co tady píšete to jsou samí vaše blbosti v hlavě . Nemůžete vědět co máme za úkoly vy jste pouze obyčejní lidé bezvíznamný . Vy nás nikdy nepochopíte . Tak nás nechte bejd nebo budete......!
Myslím to vážně beze srandy

Obrázky

(Yvette, 10. 1. 2007 15:56)

je zajímavé že se na těch obrázcích objevují převážně ženy

dnešní svět

(Divoká kočička, 6. 1. 2007 15:54)

je to smutný,ale je to realita!!!

Narcilisa

(Narcilisa, 27. 12. 2006 15:17)

jsem strašpytel......... hi:-(()

hnusnyyyy

(fantomas, 8. 12. 2006 15:19)

je to hnusny...

Obrázky

(gali, 2. 12. 2006 19:00)

Nemám slov....fantastické:o) ten kluk(s těmi zajímavýma očima) má něco do sebe;)